Zima klepe na dveře – kočičky se klepou zimou za dveřmi

27.01.2024

Abychom tyto potvůrky ochránily a dopřály jim bezpečné útočiště, podíváme se, jak jim v tomto zimním nečase připravit teplou boudičku.

1. Polystyrenová krabice

Ta lze sehnat nebo sestavit z polystyrenových desek – osvědčená velikost je cca 60x40x30 cm. Do jedné boudičky se tak vejdou 2 kočky, proto postačí poloviční počet boudiček než zvířat. Termoboxy (bez otvoru) je možné sehnat i přímo od výrobce, např. od firmy Wespa. Podobné (i když o něco větší) boxy seženete například i v Makru.

Pokud chcete, aby kočičkám bylo opravdu teplo, můžete boudičku shora a zespodu ještě doizolovat tlustší polystyrénovou deskou. Dostanete ji v prodejnách, jako je Hornbach, OBI apod.

2. Otvor

Boxy nejsou primárně určeny pro kočky, proto je třeba do nich nožem vyříznout otvor. Na stranu přiložíme například kulatou misku dnem vzhůru a nožem vyrojíme celé kolo nebo zvolíme otvor hranatý. Otvor musí být dostatečně veliký, aby se jím kočka bez problémů protáhla.

3. Vystlání boudičky

Nejvhodnější je dřevitá vlna – nedrží vodu a neplesniví. Vhodná je také běžná sláma (sláma odpuzuje vlhkost, nabízí pohodlí a udržuje teplotu), o něco méně vhodné je pak vystlat boudu senem (seno v určité míře zadržuje vlhkost). Naopak pro svoji nasákavost se nehodí deky a jiné textilie, ve kterých se drží vlhkost i plísně.

4. Obal

Boudičku je dobré obalit v plastovém pytli nebo silnější igelitové fólii, aby byla méně nápadná a lépe odolala počasí a drápkům. Fólii upevníte lepicí páskou a nezapomeňte na otvor! Stačí udělat nožem kříž a zbytky igelitu podstrčit dovnitř a začistit lepicí páskou.

5. Umístění

Boudičku umístíme tam, kde bude, pokud možno ukryta před povětrnostními vlivy (kůlna, přístřešek apod.). Můžete ji ale dát i kamkoli ven, musíte ji ale rozhodně umístit tak, aby ji kočky bez problémů objevily, ale aby nebyla příliš na očích lidem. Lidé by ji s velkou pravděpodobností ukradli či zničili, příp. by kočky obtěžovali či ohrožovali. Polystyrénový box je sám o sobě lehký a je nutné jej zatížit.