Zkolaudovaný registrovaný útulek

29.05.2024

Vážené spolky, registrované a neregistrované útulky, které zajišťujete péči o kočky. Ráda bych vám sdělila, že na základě problémů, které mnozí z vás máte se Státní veterinární správou, která vás údajně nechce zaregistrovat mezi legální útulky bez kolaudace a na základě dotazu paní Bradáčové, která zjistila, že je to skutečně povinností, byla dnes spolkem a registrovaným (nezkolaudovaným) útulkem Catico z.s. odeslána Žádost o informace dle Zák. 106/1999 Sb., která obsahuje 48 konkrétních dotazů ohledně povinností registrace a kolaudace útulků a k tomu doprovodný text na 12 ti stránkách.

Žádost jsem konzultovala s panem Kristkem z KasPro - kastrační program. Chtěla bych vás milé kolegyně a kolegy požádat, že byste se měli více zajímat o komunikaci s úřady, o zákony a předpisy, které byste měli znát, dodržovat a měli byste být schopni sami sebe bránit a ne jen očekávat, že to nějak dopadne a nebo, že to za vás vyřídí někdo jiný.

Podle toho to také vypadá, když ti, kteří by se měli nejvíce zajímat o legislativu (tj. my spolky a útulky) to většinou ignorují. Víte vůbec, že se připravují změny ve veterinárním zákoně, které se týkají útulků !? Zajímá vás to? Vždyť se vás to přímo týká? Vy k tomu nemáte co dodat? Vám situace kolem koček v ČR vyhovuje? Vám je jedno, že úřady (bez vás, bez vašich nápadů a připomínek, protože vás to nezajímá) budou rozhodovat o tom, jak, kde a za jakých podmínek máte mít a vést útulek a jak máte dělat svoji řeholnickou práci? Ve finále na svoji pasivitu a laxnost doplatíte sami a zvířata ve vašem okolí také. A budete se potom divit, že se vám legislativa zase nebude líbit a budete plakat, že to úředníci špatně udělali, že úředníci neví, jak to v praxi chodí. 

Několik z vás (ženy) jste mi vyjádřily, jak mne nemáte rády (není divu, když nemáte věci v pořádku a já na to upozorňuji). Dokonce se našla i hrdinka, která nás udala a poslala na nás kontrolu a netýkalo se to spolku ani útulku. Měly byste už konečně pochopit, že snaha spolku Catico z.s. o zlepšení se vás rozhodně týká. A má to být snaha k lepšímu pro kočky, i když cesta k cíli je trnitá. 

Jestli má v této zemi někdo pocit, že je schopný sdružit kočičí spolky a útulky v jakousi "Asociaci kočičích útulků" a komunikovat za ně s úřady, podílet se na legislativních úpravách, bojovat za práva koček, prosím vás, tak to udělejte!

Děkuji spolkům a útulkům, které dokáží komunikovat s obcemi, městy a úřady i v případě, kdy se to nepovede na první pokus - a jsou problémy, a které mají trpělivost a trvalou snahu, bez negativních výmluv.

Děkuji KasPro - kastrační program, který dělá maximum pro nápravu starého, shnilého přístupu k problematice koček. 

Děláme to přece pro zvířata. Dokument, až přijde ze SVS odpověď, bude zveřejněný.